Сб, 20.04.2024, 16:26

ЧУМАЦЬКИМ ШЛЯХОМ - ДО ЄДНОСТІ!

Минулої неділі депутати Української республіканської партії "Собор", які "чумацьким шляхом" з культурно-просвітницькою місією "Соборна Україна-2003" вирушили на південь держави, на центральній площі Сімферополя зустрілися з кримчанами. Вони передали представникам української громади землю з Шевченківської гори та з могили автора тексту національного гімну України Павла Чубинського, а також саджанець червоної калини, без якої, як відомо, "нема й України". Політичні промови "соборівців" перенизувалися виступами чоловічого народного хору "Чумаки", який прекрасно виконував відомі українські і, зокрема, чумацькі пісні.
А передували урочистій зустрічі з сімферопольцями освячення знамен, з якими відбувалася подорож, в сімферопольському кафедральному соборі рівноапостольних Володимира та Ольги Української православної церкви Київського патріархату єпископом Климентом та "зустріч" хористів з Тарасом Шевченком, погруддя якого знаходиться недалеко від храму. Перехожих дивувала така кількість зодягнених в українські національні костюми людей, а листівки, що розповсюджувалися представниками УРП та УНП, вже не відлякували, дехто навіть зауважував: "Ми теж за Ющенка. Коли він був прем'єром, одразу ж підняв пенсії".
Та в цілому приїзд делегації УРП "Собор" на чолі з її головою, народним депутатом трьох скликань, головою Комітету ВР України з питань будівництва й місцевого самоврядування Анатолієм Матвієнком, важко охарактеризувати як передвиборну акцію. В своєму виступі у центрі міста, куди українська громада після урочистого богослужіння прямувала пішки, Анатолій
Матвієнко зазначив, що Віктора Ющенка теж не слід ідеалізувати, і партії, які стоять в опозиції до нинішньої влади, чекають від нього більшої активності, аби він став справжнім лідером, здатним повести за собою народ.
- Ми вийшли з рабства де-юре, але не відчули себе вільними людьми, тим більше, господарями, де-факто, - зауважив голова УРП "Собор", який не протиставляв при цьому титульну націю співвітчизникам іншого походження, навпаки, заохочував кожного кримчанина відчути Україну своєю рідною державою, з якою назавжди пов'язана доля. Про це говорили і блакитні футболки гостей з написом: "Ми всі - українці". Але якщо стратегією державного будівництва буде займатися росіянин, наголосив Анатолій Матвієнко, то він побудує Росію, єврей побудує Ізраїль, тому провідною ідеєю все ж таки має бути українська.
- Ми готуємося до проведення форуму українців, але не за етнічною ознакою, - продовжив гість з Києва. - Форум має стати об'єднавчим заходом для усіх патріотів своєї держави. Бо не вина наших громадян, що вони зросійщилися, а вина влади.
Ідею єдності промовець поширював також на партії і блоки спільного спрямування, закликаючи до неї і голів кримських організацій УРП та УНП. Ще б пак, адже на титульній нації, як вже зауважувалося, лежить надзвичайно важлива місія в розбудові незалежної України: лише позитивним прикладом, терпимістю, забезпечивши високу якість життя в державі, можна переорієнтувати громадську думку, змінити ціннісні орієнтири, що формувалися десятиліттями. А будь-яка відкрита агресія викликає лише зворотну реакцію.
Під час прес-конференції, де зібралися здебільшого люди схожих переконань, гості приділили більше уваги питанням суто українського спрямування. На запитання присутніх стосовно вищої освіти, яку здобувають, зокрема, студенти Таврійського національного університету, вони зазначили, що фінансування університету має залежати від його активності щодо переходу на викладання державною мовою; зацікавилися кияни і безпрецедентною антиукраїнською діяльністю в Криму однієї з газет, нещодавно відзначеної державою, яку редакція цієї газети відверто не визнає, пообіцявши "проаналізувати" ситуацію на рівні Конституційного суду України.
Присутні з захопленням слухали вірші заступника голови УРП "Собор" Володимира
Шовкошитного, з цікавістю сприйняли виступ доктора фізико-математичних наук, керівника наукових програм Інституту відкритої політики Максима Стріхи, який є активним автором газети "Самостійна Україна", заснованої УРП. Ми мали також нагоду познайомитися з головним редактором цієї газети, теж заступником голови УРП "Собор", чарівною жінкою Любов'ю Стасів.
Слід зауважити, що гості Криму не лише "сіяли розумне, добре, вічне" з допомогою слова - поставивши собі за мету відвідати всі україномовні школи Криму, вони це і зробили, обдарувавши бібліотеки шкіл великими наборами навчальної, пізнавальної та художньої літератури.
Сподіваючись на авторитет української влади, до делегації приєдналися під час зустрічі з сімферопольцями представники Кримської республіканської асоціації "Екологія і світ", стурбовані забудовою паркової зони міста. Може, це і є паростки тієї омріяної єдності, яка мусить поширюватися на людей спільних переконань, устремлінь, моральних принципів, а не обмежуватися суто національними чи ще якимись іншими інтересами.

Тамара СОЛОВЕЙ
Переглядів: 730 | Рейтинг: 0.0/0